Дитяча звичка смоктати палець: причини виникнення, вплив на прикус і способи позбутися

У дитячому віці дитина починає смоктати палець з двох причин: коли вона голодна і коли їй необхідно задовольнити інстинкт смоктання. Старші діти таким чином намагаються себе заспокоїти. А у деяких малюків смоктання пальця — ознака того, що їм не вистачає батьківської уваги, любові, підтримки.

Зазвичай дитина після досягнення нею трирічного віку самостійно позбавляється від звички смоктати палець. Якщо ж ні, батькам слід докласти певних зусиль, аби допомогти їй у цьому. Адже нічого корисного в цій дитячій пристрасті немає. 

Як смоктання пальця впливає на прикус?

Всі немовлята при ковтанні пхають язик вперед до губ — це називається інфантильний тип ковтання. В процесі росту і розвитку, коли у дитини з'являються перші зуби, змінюється і тип ковтання. Тепер язик відштовхується від передніх зубів. Приблизно у віці чотирьох років дитячий тип ковтання повністю змінюється на дорослий, в якому кінчик язика контактує з піднебінням, одразу ж за центральними верхніми зубами.

Тож, якщо не контролювати звичку смоктати палець довгий час, це може порушити прорізування і позицію постійних зубів. Навіть якщо припинити смоктання пальця, простір залишиться, а з ним і неправильне розташування язика. Іншими словами, тиску від язика, який відпочиває між зубами, достатньо для того, щоб порушити нормальне розташування зубів.

Лікування деформації прикусу у дітей

Лікується деформація прикусу залученням ортодонтичних конструкцій: пластинок і брекетів. Також розроблені спеціальні пристрої, які допомагають дитині позбутись звички смоктати палець. Ефективність лікування залежить від того наскільки вчасно було зауважено звичку і від співпраці батьків, дитини і стоматолога.

Як відучити дитину від цієї звички?

Якби Ви поставили це запитання представникам старшого покоління, напевно, почули б від бабусь-дідусів не менше дюжини «ефективних» рецептів. Найпопулярніший в їхньому рейтингу — намазати дитині пальчики гірчицею або чим-небудь ще настільки ж неприємним.

Різні обмежуючі засоби на зразок шин на лікті малюкові або рукавиць на кисті теж раніше використовувалися в народному побуті. Але всі вони тільки змушують дитину страждати. А хіба це Ваша мета? І чи буде малюк розвиватися повноцінно, якщо його постійно обмежувати в рухах?

Як же позбавити дитину від цієї зовсім не корисної звички безболісно? Не завдаючи їй страждань і незручностей? Єдиний вірний спосіб — усунути причину, через яку малюк починає смоктати палець.

До року

Уважно придивіться, за яких обставин ваш малюк починає смоктати палець. Якщо незадовго до годування, то причина проста. Він просто зголоднів. Кількість молока або суміші на один прийом збільшувати не варто. Немовля повинне висмоктувати свою вікову норму. Значить, Вам потрібно на деякий час збільшити число годувань на добу. Якщо малюк їв раз на 3 години, спробуйте годувати його раз на 2,5 години. Якщо Ви вже почали годувати карапуза з чотиригодинними перервами, поверніться знову до колишнього графіка, коли він їв частіше.

Є ще один момент, на який варто звернути увагу. Ймовірно, Ви знаєте, що діти народжуються, маючи в своєму арсеналі набір безумовних рефлексів (їх ще називають інстинктами), які допомагають їм вижити в нових для них умовах, поки не розвинуться в їх організмі рефлекси умовні. Один з таких рефлексів — смоктальний рефлекс. У дитині самою природою запрограмовано, скільки їй потрібно смоктати, щоб не залишитися голодною. Якщо з якихось причин час годування скорочується, незадоволений повною мірою смоктальний рефлекс змусить дитину шукати, що б посмоктати ще. А власний палець якнайкраще підходить для цієї мети. Тим більше, він завжди доступний.

При грудному вигодовуванні

За статистикою, немовлята на грудному вигодовуванні набагато рідше смокчуть палець, ніж діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні. Це пояснюється тим, що годують їх мами, в основному, на вимогу. І знаходяться вони у материнських грудей стільки, скільки їм потрібно для того, щоб і насититися, і задовольнити смоктальний рефлекс.

Якщо все-таки Ви помітили, що ваш малюк періодично бере в рот свої пальчики і починає їх захоплено смоктати, перше, що Вам потрібно зробити, переконатися, чи правильно Ви налагодили грудне вигодовування крихітки. На що слід звернути увагу?

  1. Збільште тривалість годування. Малюк повинен знаходитися біля материнських грудей 30-40 хвилин. Тоді він задовольнить і голод, і смоктальний інстинкт.
  2. Якщо Ви протягом одного годування годуєте дитину двома грудьми, другу давайте тільки після того, як малюк хвилин 20-30 смоктав першу.
  3. Не хвилюйтеся, що маля переїсть. Таке трапляється лише тоді, коли дитина сильно зголодніла. Перебуваючи 40 хвилин біля грудей, крихітка отримає стільки ж молока, скільки і за 20 хвилин.
  4. Якщо малюк через деякий час після того, як почав трапезу, відволікся від грудей, звернув увагу на щось ще, не поспішайте закінчувати годування.

При годуванні сумішами

При штучному вигодовуванні специфіка боротьби зі звичкою дитини смоктати палець дещо відрізняється. Адже тут Ви годуєте малюка строго по графіку і чітко дозуєте порції суміші.

  1. Але Ви можете зменшити перерви між годуваннями, якщо бачите, що малюк починає відчувати голод і, відповідно, тягне руки до рота, щоб їх посмоктати, трохи раніше, ніж належить.
  2. Щоб задовольнити смоктальний рефлекс карапуза, купіть соску більш жорстку і з меншою дірочкою. Тоді малюк затрачатиме більше часу, щоб впоратися зі своєю порцією суміші.
  3. А ще, на відміну від немовляти на грудному вигодовуванні, дитині на вигодовуванні штучному можна спробувати запропонувати замість пальця посмоктати пустушку. 

У 4–8 років

Коли карапуз підростає, причини для смоктання пальця вже не пов'язані з фізіологічними процесами в його організмі. У них слід шукати, швидше, емоційно-психологічний підтекст.

Малюкові нудно або страшно. Він збуджений, схвильований, засмучений. Дитина відчуває себе некомфортно або їй бракує батьківської уваги. Тоді вона використовує звичку смоктати палець, як своєрідне рятувальне коло в морі своїх переживань. Це стає її особистим заспокійливим засобом. І користується вона нею в певних випадках.

Якщо Ви зрозумієте, через що малюк відчуває психологічний дискомфорт, що виводить його з рівноваги, і цей привід усунете, звичка смоктати палець дуже скоро зникне з життя вашого малюка через свою незатребуваність.

У 10 років і старше

Найчастіше пристрасть до власних пальців у дітей проходить до того, як у них починають змінюватися зуби. Але кожне правило має винятки.

Коли, крім того, що малюк смокче пальці, у нього присутні інші нав'язливі руху і ці симптоми мають тенденцію з віком збільшуватися, батькам потрібно звернутися за консультацією до фахівців: невролога, психолога, психіатра.

Те, що дитина смокче палець в підлітковому віці, може бути не просто шкідливою звичкою. Подібне, найчастіше, свідчить про розлади нервової системи або про проблеми психологічного характеру, що вимагають професійної допомоги. І чим раніше таку допомогу дитині надати, тим швидше і успішніше вона впорається зі своєю проблемою. Собі на благо і, звичайно ж, на радість батькам.

Джерела: teethadvice.info та vagitnist-tyzhden.pp.ua