Як впливають нестача і надлишок фтору у воді на зуби?

Як впливає нестача фтору у воді на зуби?

Здоров'я населення прямо залежить від складу природних вод у джерелах, з яких здійснюється регулярне водопостачання даної території. Щодня людина вживає 1,5–2,5 літри води, яка не повинна, в ідеалі, містити ніяких шкідливих домішок, які негативно впливають на здоров'я людини. У той же час, питна вода повинна містити достатню кількість мікроелементів, що беруть участь в обмінних процесах організму людини.

Вміст фтору в природних і питних водах становить особливу проблему. При дуже низькій концентрації фтору — до 0,3 мг/л — захворюваність населення карієсом зубів у 3–4 рази більше, ніж при оптимальній концентрації фтору. При цьому у дітей спостерігається затримка окостеніння і дефекти мінералізації кісток. Плямистість емалі зубів першого ступеня може бути у 1–3% населення. Захворюваність карієсом у населення підвищується, якщо воно користується водою з вмістом фтору 0,7 мг/л і нижче. Такий діапазон фізіологічних концентрацій фтору у воді й робить проблему гігієнічного нормування фтору дуже гострою і актуальною нині.

Як впливає надлишок фтору на зуби?

На сьогодні вже досить добре вивчено вплив фтору на організм людини, зокрема зуби. Так відомо, що середньодобова потреба в ньому становить близько 2000–3000 мкг, причому, 70% цієї кількості людина отримує з водою і тільки 30% — з їжею. Надлишковий вміст фтору не менш шкідливий для організму, ніж його нестача, яка веде до такого захворювання зубів як флюороз, що характеризується своєрідною крапчатістю і бурим забарвленням зубної емалі. Іноді така проблема може привести навіть до повного руйнування зубів.

Оптимальна концентрація фтору у воді становить 0,7–1,1 мг/л. Підвищена, але ще допустима концентрація фтору — 1,1–1,5 мг/л — викликає флюороз у 2% людей; концентрація вище гранично допустимої — 1,5–2 мг/л — у 30% населення; висока концентрація фтору — 2–6 мг/л — у до 80%; а при дуже високій концентрації фтору — 6–15 мг/л — від 80 до 100% населення вражається флюорозом. Значно збільшуються стирання і ламкість зубів. У дітей часто спостерігаються порушення в розвитку і мінералізації кісток, у дорослих — остеосклероз кісток.

Наслідком досліджень стало те, що останнім часом багато країн, зокрема такі як Японія, Китай, Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина або заборонили, або відхилили пропозиції щодо фторування питної води. Так що чищення зубів з фторомісткою зубною пастою два рази на день цілком достатньо для профілактики нестачі фтору — флюорозу, а пиття фторованої води, як не парадоксально, може бути навіть небезпечним.