Стоматит у дітей: причини, симптоми, лікування

Стоматит у дітей трапляється досить часто, незважаючи на те, що дітки контактують переважно з мамою, татом чи з іграшками. Однак поцілунки родичів, погано помиті соски й іграшки можуть стати основною причиною для розвитку інфекції в організмі маленької людини. Трапляються кілька різновидів стоматиту і кожен з них відрізняється своєю клінічною картиною та причинами виникнення.

Причини розвитку стоматиту у дітей

Ще в дитячому віці у дітей зустрічається кандидозний стоматит, який викликають грибки роду Candida. Здебільшого зараження цим стоматитом відбувається під час пологів або в наступні тижні при контакті з мамою. Для дорослої людини цей грибок не є небезпечним, так як він знаходиться на поверхні шкіри та слизової, а імунна система дорослих міцніша, тому стоматит у них не розвивається.

Ще однією причиною для розвитку стоматиту в ротовій порожнині є вірусна інфекція. Однак в цьому випадку є свої особливості, адже стоматит у дітей у цій ситуації викликає вірус герпесу. Причому поширеність герпесного стоматиту досить висока у ранньому дитячому віці. А пов'язано це з деякими особливостями імунної системи і з дефектами в захисті слизової оболонки порожнини рота.

Крім цього, серйозним різновидом стоматиту є афтозний. Здебільшого він виникає у школярів і свідчить про проблеми з травленням або про ослаблення імунної системи. У деяких випадках необхідно звернутися до лікаря-алерголога, адже подібні симптоми можуть свідчити про прояви алергії на лікарські препарати або деякі продукти харчування.

Симптоми стоматиту у дітей

Найспецифічнішою картиною володіє кандидозний стоматит, при якому на початкових стадіях у ротовій порожнині дитини спостерігається білувато-сірий наліт невеликих розмірів, який схожий на сир. І якщо не лікувати стоматит у дитини, то виразка буде тільки збільшуватися. Надалі вона покривається тонкою плівкою, яка складається з ниток міцелію і легко знімається. Однак під цією плівкою спостерігається запалена слизова оболонка, але без кровоточивості. Подібні виразки спостерігаються на яснах, щоках і на внутрішній стороні губ.

Якщо це герпесний стоматит, то його симптоми протікають більш виражено, наприклад, у дитини піднімається висока температура, яка доходить до 40°C, а ще у хворого спостерігаються виражені симптоми інтоксикації, хворий відмовляється від їжі. Після ретельного огляду порожнини рота дитини лікар зауважує набряк і почервоніння слизової оболонки рота. Буквально на наступний день на місці запалення виникають бульбашки, які наповнені прозорою рідиною. А через 2–3 дні ці бульбашки лопаються і під ними помітно ерозію.

Якщо у дитини афтозний стоматит, то він характеризується яскраво вираженими виразками, які присутні на слизовій оболонці ротової порожнини. І хоча на початку захворювання інфекцію важко виявити, однак виразки при подібній формі стоматиту мають округлу характерну форму, а також рівне червоне дно. Розташовані ці ранки переважно на внутрішній стороні щік. Що стосується симптомів при цій формі стоматиту, то вони можуть бути різними і залежать від реакції імунітету.

Лікування стоматиту у дітей

Перед лікуванням дуже важливо встановити різновид стоматиту, адже від цього залежить стратегія лікування. Головні моменти в лікуванні — це чистка зубів, гігієна порожнини рота, регулярне полоскання, правильне знеболювання і обробка всіх запалених ділянок спеціальними медикаментозними препаратами. Також дуже важливо усунути біль, адже маленькі діти досить сильно реагують на будь-який больовий подразник, а це тільки погіршує ефективність лікування. Для цього зазвичай використовують гелі місцевого застосування, до складу яких входить препарат лідокаїн. А ще зняти запалення добре допоможе засіб інгаліпт. Досить часто стоматит у маленьких дітей спричиняє гаряча їжа, тому потрібно давати дитині тільки теплу їжу і тільки в подрібненому вигляді. А потрібно це для того, щоб ліквідувати механічне подразнення слизової оболонки ротової порожнини. 

Однак специфічне лікування стоматиту призначає тільки педіатр або ж стоматолог після ретельного огляду. Якщо ж буде самостійне лікування, то воно тільки погіршить ситуацію. Адже тільки лікар може призначити препарати для лікування стоматиту.

Так, при кандидозному стоматиті лікар призначає спеціальний розчин кандид, тобто розчин для місцевої обробки всіх вогнищ запалення. Ще при даному різновиді стоматиту потрібне полоскання порожнини рота за допомогою слабкого розчину соди, так як грибок не любить лужне середовище. Герпетичний стоматит лікують за допомогою крему ацикловіру, який наносять на запалені ділянки слизової оболонки рота. І якщо таке лікування почати вчасно, то можна зупинити дане захворювання ще при почервонінні слизової. У результаті розвиток бульбашок і виразок не відбудеться. Лікування афтозного стоматиту трохи важче, так як етіологія цієї форми стоматиту ще не відома. Однак будь-який стоматит у маленьких дітей легко піддається лікуванню при використанні антисептичних препаратів, це стоматофіт, перекис водню.

Джерело: medportal.su