Пляшковий карієс: причини і лікування

Карієс — це захворювання не тільки дорослих, але й зовсім маленьких діток. Однією з основних його причин в ранньому віці є годування з пляшечки вночі. Таке явище називається пляшковий карієс, і ось так він виглядає:

Першою ознакою виникнення цього захворювання є поява світло-білих плям, які розташовані на передніх зубах. Якщо ви вчасно не помітили ці плями, то згодом з'являється наліт коричневого кольору, який через короткий час переростає в дірки.

Основні причини виникнення пляшкового карієсу:

 • неналежна гігієна рота. Поївши, дитина засинає, забуваючи про догляд. Тому усі залишки їжі залишаються на зубах і сприяють розвитку бактерій, які руйнують емаль;
 • недотримання режиму годування: годування вночі, під час сну, безпосередньо перед сном;
 • грудне молоко і суміші для годування в своїй основі містять вуглеводи, які сприяють утворенню такого захворювання як пляшковий карієс;
 • проблеми батьків з зубами, які своєчасно не були вирішені: ротик маленької дитини є прекрасними вхідними воротами для бактерій, які знаходяться в роті дорослих (зуби, уражені карієсом, проблеми з гландами, пародонтит та ін.);
 • пустушка, особливо під час сну;
 • низьке виділення слини. Так як слина виконує дуже важливу функцію в порожнині рота і змиває бактерицидний наліт, то при поганому її утворенні бактерії залишаються на своєму місці і продовжують свій шкідливий вплив.

Провести діагностику цього захворювання зовсім нескладно. Це може зробити не тільки досвідчений лікар, а й самі батьки. Для цього варто лише поглянути на передні зубки вашого малюка і звернути увагу, чи немає там коричневого нальоту. При виявленні такого нальоту необхідно терміново відправлятися до лікаря, так як розвиток пляшкового карієсу відбувається досить стрімко. Починається він зазвичай з передніх зубів, поступово поширюючись по всій щелепі.

Розвивається це захворювання за чотирма стадіями:

 1. Вихідний етап, характерний для дітей 10-20 місяців. Це стадія виникнення крейдяних рентген-контрастних вогнищ демінералізації, а нижня пришийкова частина зуба має білясту смужку. Це той етап, коли ще можна зупинити збільшення вогнищ ураження. Однак діагностика цього етапу складна внаслідок того, що необхідно повна відсутність вологи.
 2. Другий — вік 16-24 місяці. Відбувається швидке прогресування розвитку білих вогнищ. Такий розвиток руйнує емаль — і оголюється дентин. Помітні початкові осередки пошкодження пришийкової ділянки. На цьому етапі у дитини починає з'являтися підвищена чутливість до холоду, можлива зміна відтінку зуба.
 3. Третій — переважно спостерігається у віці 20-36 місяців. Вогнища поглиблюються, ураження стає більш серйозним, подразнюється пульпа. З'являються болі в процесі жування і чищення. Спостерігається періодична болючість вночі. На цьому етапі моляри проходять через другу стадію, а в сусідніх зубах спостерігається вихідний етап.
 4. Четвертий, страждають діти 30-48 місяців. З'являється некроз різців, верхні моляри проходять третю стадію захворювання. Цей етап відрізняється досить сильними болючими відчуттями і навіть можливістю відмови дитиною приймати їжу, поганим сном.

Остаточний вердикт встановлюється після опитування батьків, обстеження порожнини рота і рентгену. Крім того визначаються всі допустимі генетичні фактори, що сприяють виникненню пляшкового карієсу.

Якщо ви хочете запобігти утворенню карієсу або не пропустити ранню стадію розвитку, необхідно у віці близько року показати дитину дантистові. Тільки лікар з досвідом здатний оцінити ситуацію, яка склалася в порожнині рота дитини. До того ж він може дати цінні поради про правильний догляд за зубами в такому маленькому віці.

Лікування карієсу

Нерідко батьки вважають, що лікування пляшкового карієсу є необов'язковим заходом, адже зуби молочні і просто необхідно почекати їх випадання. Однак є проблема: при передчасному випаданні хворих зубів, постійні зуби теж можуть бути проблемними.

Як же лікувати пляшковий карієс? Отже:

 • однієї з методик є застосування озону;
 • якщо лікування розпочато на зародковій стадії, то можна застосувати ремінералізацію емалі. Цей процес полягає в нанесенні певних розчинів, що сприяють відновленню емалі, більш глибоке ж пошкодження вимагає обов'язкової пломбування. Однак процедура ремінералізації не дає повного лікування і вимагає подальшого догляду вдома і у стоматолога, причому можливе лікування з використанням народних засобів;
 • найбільш сучасною методикою є герметизація пошкодженої ділянки методом ICON. Ця методика використовує спеціальний герметик, який проникає в середину емалі і зміцнює емаль зсередини, тим самим запобігаючи подальшому розвитку карієсу. Але така методика трудомістка і тому для маленьких дітей її використовують лише при загальному наркозі;
 • зовсім маленьким пацієнтам лікування доводиться проводити під наркозом з подальшою установкою коронки.

Профілактика захворювання

 1. Першим методом профілактики є повна відмова від годування вночі і перед сном. Якщо ж зовсім неможливо обмежити прийом вечірньої їжі, то слід не забувати про профілактичної чищення зубів після їжі. Вночі ж для цих цілей підійде спеціальна волога серветка.
 2. Крім цього до профілактики можна віднести повну відмову від солодких соків. Якщо повна відмова від такого нічного пиття неможлива, то спробуйте розбавити сік кип'яченою водою, поступово збільшуючи кількість останньої, поки в пляшечці не залишиться одна лише вода. Такий варіант точно не принесе шкоди навіть вночі.
 3. Привчайте дитину до гігієни ротової порожнини з найменшого віку. Адже при відсутності зубного нальоту немає можливості для розвитку карієсу.
 4. Побільше твердої їжі: вона сприяє очищенню нальоту і регулюванню необхідного кислотно-лужного балансу в роті.
 5. Не облизуйте пустушки, як і не пережовуйте їжу дитини, так як можете «нагородити» свою дитину своїми бактеріями. Ідеально, якщо ви абсолютно обмежите використання соски або будете вдаватися до неї тільки в крайніх випадках. Не зробіть помилку — змащуючи її чимось солодким — це згубно для дитячих зубок.
 6. І не забувайте: дитячий стоматолог вам не ворог, зверніться до нього за консультацією про правильний догляд за дитячими зубами.

Слід зазначити, що в процесі лікування і профілактики дуже важливо встановити причину і всі можливі фактори ризику повторної появи. Таким чином ви вбережете свою дитину від небажаних наслідків цього захворювання.

Джерело: stopbolezni.net