Наліт на зубах: причини утворення та методи боротьби

Утворення зубного нальоту — усім знайома проблема: наліт на зубах з'являється вже у грудних дітей і супроводжує нас усе життя. Однак це не означає, що з ним не потрібно чи неможливо боротися.

Наліт на зубах — це скупчення великої кількості мікроскопічних залишків різних речовин, які осідають на емалі зубів, у проміжках між ними та в інших ділянках зубної порожнини. Такі відкладення не видно неозброєним оком, і вони не являють собою небезпеки, будучи природним наслідком пережовування їжі зубами. Але поступово кількість мікрочастинок збільшується, і вони стають сприятливим середовищем існування для мікроорганізмів. Все це призводить до розростання нальоту, а скупчення мінеральних речовин на його поверхні перетворює м'які відкладення в мінералізований зубний камінь.
 
Головна причина утворення зубного нальоту — це недостатній догляд за ротовою порожниною. Щоб видалити зубний наліт, в ідеалі, потрібно чистити зуби після кожного прийому їжі, полоскати рот спеціальними розчинами. Але навіть чистячи зуби двічі на день, можна значно скоротити кількість зубного нальоту, якщо правильно підібрати щітку, зубну пасту і приділяти процедурі не менше 5 хвилин. Велике значення має очищення внутрішніх поверхонь зубів та чистка у важкодоступних місцях. Друга причина — багато м'якої їжі, тверда ж, навпаки, сприяє процесу жування і допомагає очистити зуби. Третя — порушення жувального процесу: якщо при жуванні задіяна лише одна сторона щелепи, то інша, яка не бере активної участі у жуванні, дуже швидко покривається зубним нальотом. Таке порушення процесу жування може бути викликано хворим зубом, неправильним прикусом, захворюваннями ясен і слизової оболонки рота. Ще одна причина — захворювання системи травлення або ендокринної системи, які призводять до порушення балансу в ротовій порожнині.
 
Зубний наліт розділяють на твердий і м'який. Він може бути білого, коричневого, чорного та зеленого кольорів.
 
Білий зубний наліт на зубах зустрічається найчастіше. Він відноситься до м'яких зубних нальотів і утворюється у кожної людини за ніч або протягом дня. Такий наліт складається із залишків їжі, часток слизової оболонки і різних бактерій. Він не являє собою небезпеки для здоров'я, легко зчищається зубною щіткою і не вимагає особливого лікування. Але, якщо його залишають без уваги, він поступово затвердіє і перетворюється на зубний камінь. Також часто зустрічається жовтуватий або жовтий наліт на зубах. Він за своїми властивостями не відрізняється від білого, але більш помітний і утворюється біля коренів зубів.
 
Коричневий наліт на зубах найчастіше зустрічається у дорослих людей, які мають пристрасть до нікотину, міцного чаю або кави. Фарбувальні частинки, що містяться в напоях і в сигаретах, утворюють пігментований наліт на зубах, який дуже важко видалити самостійно. Для того щоб позбутися від коричневого нальоту на зубах, потрібно пройти професійну чистку зубів і відмовитися від вживання напоїв і куріння.
 
Чорний наліт на зубах може бути викликаний різними причинами. Наприклад, у дитячому віці причини його появи: порушення процесів травлення, дисбактеріоз, глистові інвазії і грибкові захворювання ротової порожнини. Такий наліт неможливо усунути звичайними способами. Тут може допомогти тільки комплексне лікування дитини. У дорослих чорний наліт може бути викликаний присутністю у ротовій порожнині виробів з міді або роботою на шкідливих виробництвах. 

Зелений наліт на зубах зустрічається переважно у дітей шкільного віку і підлітків. Причиною його появи стають особливі види грибків порожнини рота. Вони виділяють барвний пігмент — хлорофіл, який перетворює білі зуби в зелені. Відповісти на питання, як прибрати наліт з зубів, зможе лише хороший стоматолог, а для профілактики утворення зеленого нальоту необхідне лікування у педіатра. 
 
Будь-який вид нальоту на зубах треба обов'язково видаляти, адже скупчення бактерій не тільки буде джерелом інфекції для всього організму, але і провокує різні захворювання ротової порожнини і руйнування зубної емалі. Самостійно видалити зубний наліт дуже важко, набагато ефективнішими є професійна чистка зубів від нальоту у стоматолога і щоденний догляд за ротовою порожниною.

Стоматологічні клініки пропонують багато сучасних способів вирішення такої проблеми. Це застосування всіляких відбілюючих паст та гелів, професійна чистка зубів та апаратні методи лікування. Останні користуються все більшою популярністю серед дорослих і дітей. Відбілювання зубів за допомогою ультразвуку або лазеротерапії не тільки гарантує прекрасний зовнішній вигляд зубів, але і є абсолютно безболісним і безпечним. 

Тож для того щоб позбутися від нальоту, перш за все, необхідно піклуватися про здоров'я своїх зубів та частіше відвідувати свого стоматолога.

Джерело: stopbolezni.net